فروش گندم امروز تبریز موجب اعتصاب رانندگان این شهر شد

علاوه بر این، نشاسته، دکسترین و الکل غذایی از دانه گندم تهیه می شود. کاه به عنوان خوراک حیوانات مزرعه، برای ساخت کاغذ و وسایل خانه استفاده می شود. سبوس گندم یک ماده خام محبوب برای تولید مواد افزودنی خوراک است.

انواع بهاره و زمستانه نیز به نوبه خود به سخت و نرم طبقه بندی می شوند. گندم امروز تبریز از نظر تراکم دانه و محتوای مواد مغذی با یکدیگر متفاوت هست. انواع سخت با غلات دراز حاوی مقدار زیادی پروتئین  و گلوتن است و برای تولید ماکارونی و بلغور استفاده می شود.

در انواع نرم، دانه گرد است و محتوای پروتئین و گلوتن کمتر است  از این گونه گندم ها آرد برای پخت نان و شیرینی به دست می آید. بهترین شاخص های خاک برای کاشت گندم زمستانه، ارتفاع پشته ها بعد از کولتیواتور کمتر از 2 سانتی متر است.

نوع تیمار قبل از کاشت تا حد زیادی به شرایط آب و هوایی، محصولات قبلی، وضعیت زمین زراعی و ماشین آلات و تجهیزات حمل و نقل موجود بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر علف های چند ساله در مزرعه کشت می شد، شخم دیسکی خاک انجام می شود. گاهی فرهنگ رشد یافته را با کاتر مسطح تا عمق 12 سانتی متر برش می دهند.

برای کاشت از بذر گندم زمستانه از کرت های پرمحصول استفاده می شود. چنین مواد بذری دارای بهترین خصوصیات فیزیکی و بیولوژیکی است. قبل از کاشت، بزرگترین و سالم ترین بذرها با استفاده از روش های کشاورزی زیر پردازش می شوند.

استفاده از یک ماده پلیمری آبگریز با قارچ کش ها، کودها و محرک های رشد به سطح دانه پانسمان در برابر عفونت بذر و خاک محافظت می کند و مقاومت گیاهان را در برابر زمستان گذرانی افزایش می دهد.

با کمک لایه برداری، بذرها در برابر قالب، آسیب مکانیکی و سایر عوامل منفی محیطی محافظت می کنند و همچنین جوانه زنی کلی گیاهان را بهبود می بخشند. مصرف بذر در زمان کاشت به طور متوسط ​​400-500 قطعه در هر متر مربع است.